Ostali članci

Koji valjak za krečenje kupiti: 5 važnih savjeta

Iako krečenje kuće ili stane ne djeluje kao kompliciran posao, prije neko kreneš s DIY projektima dobro se informiraj kakav alat ti pritom treba. Glavno pitanje je koji valjak kupiti, a to ovisi o tome na kojoj površini ćeš ga koristiti te kakvu završnu obradu želiš - o tome, i više, saznaj u nastavku.

valjak za ličenje

Izvor: Freepik

Veličina valjka utječe na brzinu i preciznost

Prije kupovine uzmi u obzir veličinu prostora kojeg ćeš farbati kako bi znao odabrati odgovarajući valjak. Za veće prostorije najbolji odabir je valjak veći od 20 cm. S takvim ćeš valjkom u kraćem vremenu nanijeti više boje i brže obaviti posao.

Za manje površine odgovarat će ti valjak od 10 cm kako bi precizno nanio boju, dok za kutove te rubove uz vrata i prozore odaberi posebne soboslikarske kistove za maksimalnu kontrolu i precizan rad. Oni se koriste i za bojanje okvira prozora, namještaja i drugih malih površina, no pritom je bitno obratiti pozornost i na druge karakteristike.

Materijal valjka prilagodi površini

Valjci za krečenje izrađeni su od prirodnih i sintetičkih materijala, a koji ćeš odabrati ovisi o budžetu kojim raspolažeš, površini koju krečiš te završnoj obradi koju želiš postići.

Valjci od mikrovlakana poznati su po ravnomjernom i kontroliranom nanošenju boje na površinu što olakšava postizanje profesionalnog izgleda. Budući da dobro zadržavaju boju i malo kaplju, odličan su izbor za krečenje stropova.

Valjci od poliamida su odličan izbor zbog svoje svestranosti i izdržljivosti. Na hrapavim i oštrim površinama odlično se snalazi valjak od najlona, dok valjak od poliestera zbog najslabijeg upijanja preporučujemo samo za manje hobi radove - ne i ozbiljno krečenje prostorija.

Pjenasti valjci su izvrsni za upotrebu s uljnim bojama i lakovima. Njihova glatka površina omogućuje nanos boje bez stvaranja teksture, što ih čini idealnim za slikanje glatkih površina poput vrata, ormarića ili namještaja. Daju vrlo glatki završetak i minimalno raspršivanje boje.

Među najkvalitetnijim opcijama za krečenje su valjci od ovčjeg krzna. Prirodno krzno im omogućava izuzetnu sposobnost upijanja i zadržavanja boje, a idealni su za grube površine jer njihova prirodna tekstura omogućava boji da prodre dublje u neravnine na površini.

Dužina vlakana utječe na krajnji premaz

Dužina vlakana na valjku za krečenje igra ključnu ulogu u kvaliteti i izgledu konačnog premaza.

Najčešće koristimo valjke s vlaknima srednje dužine jer pružaju dobar balans između pokrivanja i glatkog završetka. Valjci s kratkim vlaknima upijaju manje boje pa su idealni za glatke površine poput metalnih vrata, ormarića i finih zidnih površina jer daju vrlo glatki završetak, dok se duga vlakna koriste se za grublje površine budući da ova dužina vlakana može bolje prodrijeti u neravnine i teksture površina.

Obrati pažnju na kvalitetu izrade

Kvaliteta izrade valjka iznimno je važna jer izravno utječe na trajnost i učinkovitost valjka tijekom uporabe.

Prilikom kupovine provjeri kako su vlakna pričvršćena na valjak jer se loše pričvršćena vlakna mogu lako odvojiti i ostaviti tragove na površini koju krečiš. Vlakna također trebaju biti jednolika i ravnomjerna za glatko i ravnomjerno nanošenje boje. Neujednačena vlakna mogu rezultirati nepravilnim nanosom boje.

Kvalitetan valjak također mora izdržati višekratno pranje i upotrebu bez gubitka oblika ili funkcionalnosti.

Nemoj zaboraviti na ergonomiju

Drška valjka također igra važnu ulogu u udobnosti i kontroli prilikom farbanja. Drške mogu biti izrađene od različitih materijala, poput plastike, gume ili drva. Svaki materijal ima svoje prednosti; na primjer, gumene drške pružaju bolji grip, dok su drvene u pravilu izdržljivije.

Ergonomski oblikovane drške smanjuju umor ruku i omogućuju bolju kontrolu, posebno pri slikanju većih površina ili kod dugotrajnijih projekata.

Planiraš li krečiti visoke zidove ili stropove, provjeri može li se drška valjka spojiti na produživač. Ovo znatno olakšava rad na teže dostupnim mjestima.