Ostali članci

Savjeti za kupovinu hladnjaka za laptop

Ako bi i uz redovito čišćenje volio da tvoje prijenosno računalo radi na nekoliko stupnjeva nižoj temperaturu, evo što trebaš znati kod kupovine hladnjaka za laptop.

Hladnjak za laptop

Isplati li se kupiti hladnjak za laptop?

Ovisi o tome zašto se tvoj laptop pregrijava.

U slučaju da ventilator ne radi pravilno ili je potrebno zamijeniti termalnu pastu, tada hladnjak neće biti od velike koristi. Laptop je potrebno redovito čistiti i održavati njegove komponente da bi normalno radio.

Međutim, čak i kada je laptop sto posto ispravan, napredni programi za foto i video editiranje, igrice ili bilo koji program koji traži napredan rad procesora i ostalih komponenti mogu dovesti do velikog zagrijavanja. U tom slučaju bolji protok zraka može sniziti temperaturu laptopa, pa bi hladnjak mogao biti pametan dodatak tvojem prijenosnom računalu.

Na što obratiti pozornost?

Ventilatori

Kod kupovine hladnjaka za laptop najvažnije je da učinkovito cirkulira zrak

Što je više ventilatora, to je će cirkulacija zraka biti bolja, za ne? Netočno. Od broja ventilatora važnije je gdje su smješteni.

Da bi hladnjak za laptop mogao raditi svoj posao, ventilatori moraju biti postavljeni točno ispod otvora na laptopu kako bi zrak mogao cirkulirati.

Od tri ventilatora koji snažno pušu zrak u tvrdu plastiku kućišta tvojeg laptopa nećeš imati ama baš nikakve koristi, dok jedan strateški postavljen ventilator može smanjiti temperaturu laptopa za nekoliko stupnjeva.

Prije kupovine provjeri gdje se nalaze otvori na laptopu. Ako i dalje nisi siguran koji hladnjak odabrati, provjeri na internetu koji su hladnjaci kompatibilni s tvojim modelom laptopa. U slučaju da ti se ti prijedlozi ne sviđaju, barem ćeš steći dojam na koje karakteristike paziti te kakav bi trebao biti razmještaj ventilatora.

Uvijek se možeš odlučiti za hladnjak na kojemu se pozicija ventilatora može namještati.

Postoje postolja za laptope koja uopće nemaju ventilatore. Njihova je uloga da podignu laptop i tako spriječe blokiranje otvora za zrak. S obzirom na to da laptope često držimo na površinama na kojima ne bismo trebali, poput krila, jastuka ili prekrivača, nezahtjevnim korisnicima postolje je ponekad dovoljno rješenje.

Osim toga gdje su postavljeni, važna je i snaga ventilatora, tj. protok zraka. Protok zraka se u CFM (kubične stope po minuti). Kod slabijih ventilatora on iznosi oko 20 CFM, a kod jačih može porasti do 70 CFM.

Kod hladnjaka za laptop pametno je uzeti u obzir koliko su bučni. U prosjeku ventilatori proizvode oko 24 dB buke, što je poprilično tiho. Sve ispod toga označava iznimno tihe hladnjake. 

U pravilu vrijedi sljedeće: što je ventilator snažniji, to će biti skuplji. Snagu ventilatora nemoj miješati s njegovom brzinom.

Izgled

Hladnjaci za laptop

Veličina je definitivno nešto na što trebaš obratiti pozornost, a mjeri se u inčima.

Idealno je da hladnjak odgovara dimenzijama tvojeg laptopa ili da je mrvicu veći. Osim što premali hladnjak vjerojatno neće moći učinkovito hladiti laptop, bit će nestabilan i nespretan za korištenje.

U slučaju da često nosiš laptop sa sobom i koristiš ga na različitim mjestima i situacijama, trebat će ti hladnjak koji je lako prenosiv. Neka se radi o hladnjaku sa sklopivim i podesivim nožicama, a također pripazi na to da ti stane u torbu za laptop.

U slučaju da laptop koristiš na stolu, preporučljivi su hladnjaci s podesivom visinom za što ugodnije tipkanje. Ako laptop koristiš u krevetu, opredijeli se za hladnjak kojem pokrivači neće blokirati ventilatore i zaustaviti protok zraka. Također pripazi da se radi o stabilnom hladnjaku - u suprotnom laptop može lako s hladnjaka i oštetiti se.

Hladnjaci za laptop mogu biti izrađeni i od različitih materijala. Plastika je najčešća, prvenstveno zbog svoje cijene, no hladnjaci mogu biti i metalni - npr. od aluminija. Često se radi o kombinaciji tazličitih materijala. 

Ako ti je izgled bitan, sigurno ćeš pronaći nešto za sebe. Od minimalističkih hladnjaka pa do hladnjaka za gaming laptope, izbor je velik. 

Dodatne opcije

Hladnjak se na laptop spaja preko USB-a. S obzirom na to da se time zauzima već slaba ponuda USB otvora na laptopu, neki hladnjaci dolaze s USB hub-om kako ti nikada ne bi ponestalo opcija za USB priključke.

Korisna je imati opciju podešavanja brzine ventilatora. Neki hladnjaci imaju i display koji prikazuje temperaturu laptopa. To je svakako praktičniji način provjere temperature nego pokretanje zasebnih programa. 

Neki modeli hladnjaka imaju i ugrađene zvučnike. Ako nisi zadovoljan sa zvučnicima koje ima tvoj laptop, ovo može biti koristan dodatak. 

 

Ostali savjeti o laptopima:

 

Povezani proizvodi